_CONFIG_WEB_MOTTO
_HLEDAT
Jste zde:    Hlavní strana  ›  Poradna

Potřebujete poradit v oblasti nemovitostí?

Ať už hledáte nový byt, máte problém s neplatícím nájemníkem, hrozí vám exekuce nebo vás zajímá jak připravit smlouvu k pronájmu garáže, můžete se na nás směle obrátit. Ve spolupráci s partnerskou právní kanceláří vám budeme v naší právní poradně postupně a zdarma odpovídat a vaše otázky i odpovědi zde s vaším souhlasem zveřejňovat.

Všechny položky formuláře jsou povinné – musíte je vyplnit, jinak nepůjde formulář odeslat. S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zákonem. Pokud budete chtít odpověď soukromě (tj aby ji neviděli ostatní na této stránce), zrušte tuto volbu ve formuláři dole.


Odeslat dotaz souhlasím se zveřejněním odpovědi i zde na stránce, aby pomohla ostatním

hrozící dražba

Dobrý den, vzala sem si úvěr ze stavebního spoření na rodinný dům, který spoluvlastním se sestrou. Dům je o dispozici dvou samostatných bytových jednotek na společném pozemku, ideální poloviny. Sestra mi podepsala zástavní právo. Já se bohužel dostala do finanční tísně, kvůli mateřské a nemohla to splácet. Teď nám hrozí dražba a já nechci o dům přijít. Hlavně kvůli sestře. Snažila sem se s bankou domuvit, ale navrhla mi neschůdné řešenní. Já mám dvě malé děti a sestra jedno. Nechceme zůstat bez střechy nad hlavou, hlavně proto, že sestra je v tom v podstatě nevinně. Hledám nějakého investora, který by odkoupil moji polovinu domu a já ji formou nájmů zplácela. Jak by to bylo možné, vyplatila bych ho zpět. Dluh činí 1200000,- a ohadní cena nemovitosti je cca 2700000,- Prosím pomozte. Děkuji

vada nemovitosti

Dobrý den, v březnu 2013 jsme koupili RD majitel nás ujistil, že je částečně zrekonstruovaný střecha plochá 3 roky stará, nová vodoinstalace, topení funkční. Nyní když jsme začali RD připravovat k nastěhování jsme zjistili, že střecha je prasklá po celé délce (dokonce i zatýkalo, ale to původní majitel přesádroval a zamaloval), při předání jsme zjistili prosak vody stropem do přízemí majitel se omluvil, že při odpojení pračky vytopil koupelnu, ale zjistili jsme, že je prasklá vodovodní trubka v podlaze. A teď jsme zjistili, že původní majitel zamaskoval pomocí lepenky a kytu prasklé topení ve třech místnostech. Již při předání bytu majitel netopil údajně, aby nemusel již kupovat uhlí. Mám nějakou šanci se bránit?

Koupě RD, ochrana proti skrytým vadám

Dobrý den, uvažuji o koupi RD a bojím se, že si nestihnu domek při prohlídce řádně prohlédnout a mohou existovat i nějaké skryté vady, které tak nemám možnost objevit. Je možné se proti těmto vadám nějak ochránit?

PinkReal

V případě, že vadu nebylo možné při běžné prohlídce zjistit a zároveň jste na ni nebyli při koupi nemovitosti upozorněni, je možné v této věci hovořit o vadě skryté, kterou upravuje občanský zákoník. Po prodávajícím může žádat přiměřenou slevu z ceny, která ovšem musí odpovídat povaze a rozsahu vady nemovitosti. Jestliže by se nemovitosti kvůli této vadě nedalo vůbec užívat, vzniklo by Vám právo od kupní smlouvy odstoupit.

Reklamaci je však nezbytné provést bez zbytečného odkladu poté, co jste vadu zjistili, nejpozději však do šesti měsíců po převzetí domu, jinak výše uvedené nároky zanikají a práva z odpovědnosti za vady nelze uplatnit. Na běh uvedené lhůty nemají vliv jiné okolnosti než běh času (např. nemožnost zjistit to dříve nehraje bohužel roli).

Prodej darovaného bytu - jaké platit daně?

Dobrý den. Chci se vás zeptat, zda můžeme prodat byt, který nám byl před cca rokem darován a to bez placení různých daní. A z čeho se daň vlastně platí?

PinkReal

Byt můžete po právní stránce bez obav prodat, po daňové stránce je nutné si dát pozor na dodržení termínu pro osvobození daně z příjmu a to je 5 let byt vlastnit, nebo v něm 2 roky prokazatelně bydlet. Při nedosažení těchto lhůt, se daň platí z rozdílu nabytí a prodeje (příkl. v darovací smlouvě uvedena odhadní cena 700.000,- a prodejní cena 1.000.000,- v tomto případě daníte 300.000,- z kterých lze ještě odečíst další položky).

Prodej podílu na rodinném domě

Dobrý den, vlastním s dalšími 8 lidmi podíl na menším rodinném domku, chci se zeptat, zda mohu svůj podíl prodat.

PinkReal

Svůj podíl můžete prodat komu chcete, jen nesmíte zapomenout nejprve nabídku učinit všem spolumajitelům, kteří mají ze zákona na podíl předkupní právo.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzám návštěvnosti soubory cookie.
Používáním tohoto webu vyjadřujete svůj souhlas s naším využíváním souborů cookie. Další informace.